İnsanlarda solucan türleri

Solucanlar, insan vücuduna giren parazit solucanlar olarak anlaşılmalıdır. Bazı hayvan türlerinde benzer temsilciler vardır.

Parazitik yumurtalarla enfeksiyondan sonra insan vücudunda solucanlar ortaya çıkar.

Çok sayıda araştırma yaptıktan sonra bilim adamları, dünyadaki insanların yüzde 25'inden fazlasının kendi deneyimlerinden helmintiyazisin ne olduğunu bildiği sonucuna vardılar.

Kural olarak, yuvarlak kurtlar ve kıl kurtları en sık bulunur. Bu tür solucanlar insanlarda herhangi bir organda yer bulabilmektedir.

Helmintler için en gözde yer bağırsaklardır. Ve ancak o zaman karaciğer ve akciğer organlarında yaşarlar.

Ancak parazitlerin göz küresinde veya kaslarda yerlerini bulmaları bir istisna değildir.

insan vücudundan parazitler

İnsanlarda solucanların dış özellikleri

Hastanın vücudunun teşhisi sırasında, doktor solucanların olası istilası ve gelecekte nasıl çıkarılacağı hakkında tüm bilgilere sahip olmalıdır.

Bu bilgiler sayesinde helmint yumurtaları ile enfeksiyon sonrası komplikasyonlar şeklinde ortaya çıkabilecek karmaşık durumlardan kaçınmak mümkündür.

Bu nedenle, insan vücudundaki solucanları onlarla enfeksiyon anında belirlemek önemlidir, yani. ilk aşamalarda.

En popüler helmint türlerinden biri yuvarlak kurtlar ve kıl kurtlarıdır. Görünüşlerinde beyaz bir solucana benziyorlar.

Şaşırtıcı bir şekilde, ince ve dikdörtgen gövdeleri 40 cm'ye kadar ulaşabilir, ortalama uzunluk 20 cm'dir.

Ancak bu, boyut olarak daha katı parazit olmadığı anlamına gelmez. Bunlar geniş bir şerit içerir.

Görünüşte bir kurdeleye benzediği için böyle adlandırılmıştır. Uzunluğu metre içinde değişir.

Solucanların sınıflandırılması

İnsan vücudundaki solucan türleri nelerdir? Bu soru sizi gerçekten endişelendiriyorsa yazının altında yer alan bilgileri okumalısınız.

Helmint türleri vücuttaki konumlarına bağlı olarak ayrılır. Doku ve lümen solucanları olabilir.

doku solucanları

Doku solucanları, pankreas parankimi, karaciğer, beyin maddeleri, kaslar ve akciğer dokusuna yerleşmeyi tercih eden helmint türleri olarak anlaşılmalıdır.

Bu nedenle patolojinin birkaç adı vardır: akciğer hasarı vakalarında paragonimiasis, karaciğerde anormallikler olan ekinokokkoz, filaryaz - lenf düğümleri, beyin ihlali durumunda sistiserkoz.

yarı saydam solucanlar

Bu tür helmint, bağırsak lümeninde yaşamayı tercih etmesinden farklıdır. Bu helmintler arasında yuvarlak kurtlar, tenyalar, kırbaç kurtları, kıl kurtları, kancalı kurtlar, geniş tenyalar ve diğer solucanlar bulunur.

Solucanlar da vücut yapılarına göre türlere ayrılırlar. Yuvarlak, düz, bant ve diğer çeşitleri olabilir. Ancak bu, makalede biraz sonra daha ayrıntılı olarak tartışılacaktır.

İnsan solucanlarının yuvarlak görünümü

Bu, nematod adı verilen oldukça yaygın bir helmint çeşididir.

Vücutları yuvarlak bir biçimde sunulur, solucanların uzunluğu en büyük durumda 40 cm'ye kadar ulaşır, ancak 5 mm de vardır.

Bağırsakların yeri olarak kendilerine nematod seçerler, ancak dokulara veya diğer organlara yerleşmeleri mümkündür.

Bu tür solucanların yaygınlığı, yıkanmamış sebze veya meyvelerin kullanımı sırasında yumurtaların bulaşması gerçeğiyle açıklanmaktadır. Bu tür bir patoloji, kirli ellerin bir hastalığı olarak kabul edilir ve bu nedenle çocuklar çoğunlukla kirli elleri ağızlarına almaya çalışan yuvarlak parazitlerden muzdariptir.

Diğer nematod türleri de alt bölümlere ayrılır. Var:

yuvarlak kurt

Ascariasis gelişimini provoke edin. Bunlar, 40 cm uzunluğa ulaşabilen oldukça büyük solucanlardır.

Mil şeklindeki muadillerinden farklıdırlar. Benzer temsilciler ince bağırsak bölgesinde doğrulanmıştır.

Yaşam boyunca kalbe, karaciğere ve akciğerlere taşınırlar. İnsan vücudundan taşınırlar, büyük bir tehlike taşırlar.

Mesele şu ki, tüm organlar ve kanallar solucanlardan muzdarip. Yaşam döngüleri yaklaşık olarak bir yıla eşittir, ancak bu süre zarfında bir kişi alerjilerin tezahürü, sindirim sisteminin bozulması, ayrıca iç kanama, bağırsak organlarının tıkanması ile ilgili pek çok hoş olmayan sonuçla karşı karşıya kalacaktır.

Çocuklarda yuvarlak solucanlar ortaya çıkarsa, bu gerçek gelişimi olumsuz etkileyebilir. Bir çocuk gelişimde kendi yaşıtlarından çok geride kalabilir.

Bu parazitler aynı şekilde sabun ve kirli yiyeceklerle yıkanmamış ellerden çocuğun vücuduna girer.

kıl kurdu

Vücutları gridir. Bu tür solucanların uzunluğu 5-10 mm'dir. Parazitlerin ana lokalizasyonu bağırsaktır.

Çoğu zaman kıl kurdu, yumurtalarını yıkanmamış sebze ve/veya meyvelerden yutan insanları etkiler.

Cinsel olarak olgun bir birey olabilmek için yumurtaların 14 günlük süreyi aşması gerekir. Parazitlerin toplam ömrü yaklaşık olarak birkaç aya eşittir.

Bir insanı bitkin yapan sindirim sisteminin normal işleyişini bozarlar.

Vlasoglavy

Bu solucanlar habitatlarında farklılık gösterir. Esas olarak kalın bağırsakta yerleşmeyi seçerler.

Solucanların vücutları 3-5 cm'dir, kan emerek organın duvarlarına yerleştirilirler. Bu solucanlar, vücudu ciddi şekilde gönderen trikhuriasis hastalığını kışkırtır.

İnsan vücudunda yaklaşık 5 yıl var olabilirler. Bu süre zarfında, bir kişi dışkıyı ciddi şekilde ihlal edecek, yemek yeme arzusuyla ilgili bir sorun yaşayacak, yani. iştahta artış veya azalma, karın ağrısı ve hatta anemi olabilir.

Kamçılı kurtlarla enfeksiyon gerçeğini dikkatsiz bırakmamalısınız, çünkü hayati aktivitelerinin arka planına karşı apandisit akut fazı başlayabilir.

Bu, solucanlar çekuma girerse olur. Sağlığa acımasız bir darbe vururlar ve bu nedenle kırbaç kurtlarını hızla çıkarmak için çaba gösterilmelidir.

trişinella

Büyük olmayan başka bir solucan türü. 2-5 mm'ye ulaşabilirler, ancak bu, solucanların sağlığa çarpmadığı anlamına gelmez.

Yüksek ateş, şişme, ateş ve alerjik reaksiyonlarla kendini gösteren trichinosis'i kışkırtırlar.

Tamamen pişmemiş domuz eti veya av eti yoluyla Trichinella'yı yakalayabilirsiniz. Bu solucanlar, solunum yollarının veya yüzün kaslarına nüfuz ederek dokulara çarpar.

3 hafta boyunca solucanların yumurtaları kapsüllenebilir ve bu sayede kişi iyileşir. Ancak ölüme yol açan daha zor durumlar vardır.

Bir başka yuvarlak solucan türü de Toxocara'dır. Köpeğin vücudunda bulunurlar. Görünüşte yuvarlak solucan gibi görünürler, ancak vücut uzunluğu 15-30 cm'dir.

Bu tür solucan insan vücudunda olabilir. Bu olursa, iç organların arızalanması, alerjik reaksiyonlar ve vücuttaki diğer arızaların eşlik ettiği toksokariazis gelişimi gözlenir.

Unutulmamalıdır ki, insan vücudunda bir kez bulunan larvalar, cinsel olarak olgun bireylerin durumuna gelişemezler, bu sadece köpeklerin vücudunda mümkündür.

Yuvarlak kurt istilasının belirtileri, insan sağlığının durumuna ve ayrıca organlardaki solucanların sayısına bağlı olarak değişecektir.

İnsanlarda bant türü solucanlar

Bant tipi solucanlar insan sağlığı için büyük tehlike oluşturur. Bunlara sestod denir. Bunlar 18 m'ye kadar büyüyen solucanlardır, onları 2 türe ayırmak gelenekseldir:

  • şeritler;
  • zincirler.

Solucanların cinsel olarak olgun bireylere gelişebilmeleri için konakçıyı değiştirmeleri gerekir. Bu sürecin aşamalarından biri de sığırların vücudundaki varlıktır.

Bu türün en parlak temsilcileri aşağıda ayrıntılı bir açıklamada sunulacaktır.

geniş şerit

Yaklaşık 10-15 m uzunluğa ulaşır. Yaşam alanı olarak ince bağırsağı seçer.

Diphyllobothriasis gelişimini provoke edebilir. Bir kişi, parazit larvaları tarafından istila edilmiş olan, tam olarak pişirilmemiş tatlı su balıklarını yemişse, bir tenya türü vücuda girer.

Enfeksiyona karında şiddetli ağrı, hazımsızlık, anemi eşlik eder. Bu tür solucan, diğer birçok sestod gibi gerçekten harika görünüyor.

Boğa tenyası

Uzunluğu, bu tür tenya 18 m'ye bile ulaşabilir Bu tür, insan vücudundaki en büyük türlerden biridir.

Vücudun fiziksel tükenmesine yol açan teniarinhoz patolojisinin gelişimini kışkırtır. Ayrıca, bir kişi bağırsak tıkanıklığı, merkezi sinir sisteminde arızalar yaşayabilir.

Bu tür solucan, vücuda parazit larvaları ile etkilenen sığır eti yoluyla girer. Solucan, insan vücudunun tüm organlarına çarpan ince bağırsak bölgesine yerleşir.

domuz tenyası

Bu tür parazit, insan vücuduna enfekte domuz eti yoluyla girer. Solucanlar 8 m uzunluğunda olabilir.

Kural olarak, parazit aktivitelerini yürüttükleri bağırsak bölgesine yerleşirler.

Teniasis, alerjik reaksiyonlar ve sinirsel işlev bozukluklarının eşlik ettiği midenin ciddi şekilde bozulmasına neden olur.

Bir başka tehlikeli tenya türü de ekinokok olarak adlandırılır. Köpeklerin, kedilerin vücuduna yerleşti.

Ara yaşam alanı olarak insanlar seçilir. Bu kadar kısa sürede bile insan vücuduna tam olarak zarar vererek ekinokokkoz gelişimini tetikleyebilir.

Parazitin yumurtaları larva aşamasına ulaşır. Daha sonra, organların doku zarına doğru büyürler ve kistik oluşuma yol açarlar.

Parazitik ekinokokların bu tezahürünü sadece cerrahi bir yöntem kaldırabilir. Onlarca yıldır bu bireyler yetişkinlerin vücudunda yaşar ve gelişim sürecini ette yaşarlar.

Trematodlar, onlar şans eseri. İnsan organlarının ve dokularının duvarlarına emildikleri için vücutta özel vantuzları olması nedeniyle diğer bant parazit türlerinden farklıdırlar.

Kan ve faydalı elementleri emerler. Bu tür solucanlar 1, 5 m büyüklüğünde bile olabilir, ilk bakışta bir bitkinin yaprağını andırırlar.

İnsan vücudundaki ana parazit kaynağı yine az pişmiş, az pişmiş balık veya deniz ürünleri olacaktır.

Bu parazitler gelişim evrelerinde konak değiştirirler. Ana flukes çeşitleri aşağıdaki alt türleri içerir:

  • karaciğer fluke;
  • şans.

Yukarıdaki bilgilere dayanarak, hemen hemen tüm solucanların insan vücuduna et yoluyla girdiği sonucuna varmakta fayda var.

Aslında bu her zaman böyle değildir, cildi etkileyen parazit türleri de vardır. Aşağıda tartışılacaktır.

İnsanlarda cildi etkileyen solucan türleri

Rishta adı verilen helmintler, bir kişinin cildini ve yumuşak dokularını enfekte edebilir. Drakunculiasis'i kışkırtırlar.

Uzunlukları 120 cm'ye ulaşabilir, Rishta deri altı dokusuna veya kas dokusuna çarpar.

Enfeksiyon, arıtılmamış su tüketimi sırasında ortaya çıkar. Banyo sırasında enfeksiyon meydana gelebilir, çünkü parazitler bağırsaklara sıvı yoluyla ve ardından liflere girer.

Helmint cinsel olgunluğa ulaşırsa, insan vücudu üzerinde olumsuz etkisi olan maddeleri salgılama olanağına sahiptir. Bunun etkisiyle cilt aşınmaya başlar. Hasar yerinde, parazitin larvalarını çıkarmak için kullandığı bir ülser olacaktır.

Bu fenomene şiddetli kaşıntı eşlik eder. Çok sık olarak, bu tür olaylar tropiklerde kaydedilir. Gine solucanları ara konak olarak tatlı su kabuklularını seçer, yani. tepegöz.

Su ile temas halinde, bir kişi cilde ve bağırsak aknelerine bulaşabilir. Onlarla enfeksiyon yöntemi perkütandır.

Parazitler ciltte kusurlara neden olur ve kana nüfuz eder. Risk faktörleri yerde çıplak ayakla yürümek, toprakla çalışmak, kirli su ile havuzlarda yüzmek durumları olacaktır.

Helmintiyazisin tanı ölçütleri ve tedavisi

İnsanlarda helmint istilası şüphesi varsa, doktor kan ve dışkı testleri yapılmasını önerir.

Genel bir kan testi durumunda, lökosit formülünün göstergelerindeki değişiklikler sağa kayar. Eozinofillerin sayısı telaffuz edilecektir.

İdrar, balgam ve mide içeriği, oniki parmak bağırsağı da önemli bir rol oynar. Bu nedenle doktor anal bölgede ve rektumda kazıma önerebilir.

İnsan vücudundaki solucanların türünü belirledikten sonra, bir uzman ilaçlarla doğru tedavi yöntemini seçmelidir, bununla birlikte etkili geleneksel tıp tarifleri kullanılabilir.

Tabii ki, yeniden enfeksiyondan kaçınmak için önleyici tedbirlere uymanın gerekli olduğunu anlamakta fayda var.

Enfekte bir kişinin başarılı bir şekilde tedavisi için, solucan kovma kursunun tüm aile tarafından yapılması önemlidir, basit hijyen kurallarına uyulur. Solucanlardan kurtulmanın ilk aşamasından 2 hafta sonra tedavi sürecini tekrarlamak gelenekseldir.

Halk ilaçları zamana göre test edilmiştir ve birçok kişi farmakolojik kuruluşlar tarafından sunulan antelmintik ilaçlardan daha iyi olduklarına inanmaktadır.

Başlıca avantajları, kontrendikasyonların ve yan etkilerin olmaması olacaktır.

Bir doktora danışmadan popüler geleneksel tıp tariflerini kullanmaya başlamanın imkansız olduğunu belirtmek önemlidir.

Özel solucan türlerini, lokalizasyonlarını, vücudunuzun özelliklerini dikkate almak önemlidir. Seçilen tedavi sürecinde bir hata yaparsanız, enfeksiyon durumu daha da feci hale gelebilir.

Uzman tavsiyesi

  1. Halk ilaçları ile tedavi diyet tedavisi ile başlamalıdır. Bir hafta boyunca et, balık yememek daha iyidir, yani. vejeteryan diyetine sadık kalın. Bu, parazitlerin güçlerinin zayıflamasını gerektirecek ve bu nedenle solucanlarla baş etmek biraz daha kolay olacaktır. Sadece bu durumda oruç tutmanın başarılı bir fikir olmayacağını düşünmek önemlidir. Vücuda gıda alımının olmaması, helmintlerin gücünü etkilemeyecek, ancak kişi kendini çok daha kötü hissedecektir.
  2. Sabunla yemek yemeden önce ellerinizi yıkamanız gerekir.
  3. Gıda işleme yapmak gereklidir.
  4. Enfeksiyon tespitinin zamanlaması ve terapötik tedavinin seyri büyük önem taşımaktadır. Bu durumda, iyileşme süresi en aza indirilecektir.