Parazitlerden nasıl kurtulurum: en iyi halk ilaçları

vücuttaki parazitlerin belirtileri

Parazitlerden nasıl kurtulacağınız kesin olarak çözülebilecek bir sorudur: eczaneye gidip antelmintik ilaçlar satın alarak. Ancak bu seçenek herkes için uygun değildir. Birisi bir seyahat sırasında veya ülkede dinlenirken helmint enfeksiyonu riskiyle karşı karşıya kalabilir, birisi temelde "kimyasallara" doğal ilaçları tercih eder ve birisi ilaçlara pek tolerans göstermez. Neyse ki halk hekimliğinde parazitlerin nazik ve güvenli bir şekilde temizlenmesini sağlayacak etkili tarifler de vardır.

Hatırlanması önemli

Solucanları gidermeye başlamadan önce, kontrendikasyonları belirleyecek bir doktora danışmanız gerekir. Safra kesesi, pankreas, karaciğer ve böbrek hastalıklarının yanı sıra hipertansiyonunuz varsa halk ilaçları bile size zarar verebilir.

Kendinizi gerçekten iyi hissetmiyorsanız doktora gitmeniz kesinlikle gereklidir. Ateş, şiddetli kas ağrısı, idrarda kan ve epilepsi atakları durumunda kendi kendinize ilaç almayın ve derhal tıbbi yardım isteyin.

Parazitler için halk ilaçları: öncesi ve sonrası

Parazitler için halk ilaçlarını kullanmaya başlamadan önce vücudu temizlemelisiniz. Bunu yapmak için Enterosgel'i bir hafta boyunca alın.

Temizlik sırasında (hangisini seçerseniz seçin - parazitlere karşı halk ilaçları veya antelmintik ilaçlar) bir diyet uygulayın. Diyetin temeli sebzeler, tahıllar ve zayıf et suyundaki çorbalar olmalıdır. Yağlı gıdalar, süt ürünleri ve fermente süt ürünleri minimumda tutulmalıdır.

Solucanları yok ettikten sonra diyete 7-10 gün devam edilmelidir. Bu süre zarfında hijyen kurallarına sıkı sıkıya uymak gerekir çünkü zayıflamış bir vücutta parazitlerin yeniden enfeksiyona yakalanma riski artar.

Parazitler için halk ilaçları: soğan ve sarımsak

Baharatlı sebzeler yuvarlak kurtlara, kıl kurtlarına, lamblia'ya karşı mücadelede mükemmel bir yardımcıdır ve hatta geleneksel tıbbın güvence altına aldığı gibi sığır tenyasıyla baş edebilirler.

Sarımsak - kanıtlanmış bir doğal doktor

solucanlara karşı sarımsak
 • Çiğ sarımsak: Bir hafta boyunca sabahları aç karnına birkaç karanfil yenir. Gastrit ve safra kesesi diskinezisinde kontrendikedir!
 • Sarımsak kaynatma: Soyulmuş 5 büyük karanfili bir bardak sütte 10 dakika kaynatın, 10 dakika daha bekletin, sonra süzün. Kaynatma bir hafta içinde tüketilir - her yemekten önce bir kaşık.
 • Giardia için sarımsak tentürüyalnızca yetişkinlere gösterilir. Votkayı soyulmuş sarımsak dişlerinin üzerine dökün (50 gram sarımsak başına 200 ml votka) ve sıkıca kapatılmış koyu renkli bir cam kapta bir hafta bekletin. Yemeklerden önce kaşık suya 20 damla alın: 5 gün boyunca günde 3 defa.
 • Soğan tentürü: Orta boy bir soğanı doğrayın, votkayı dökün (böylece posa "kapalı" olsun). Bir hafta bekletin, süzün. 3 gün boyunca sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yemeklerden önce bir çorba kaşığı alın.
 • Soğan yulaf ezmesi: orta boy bir soğanı doğrayın, tuz ekleyin, posaya biraz bitkisel yağ ekleyin. Karışımı 5 gün boyunca geceleri yiyin.
 • Kıl kurdu için sarımsak lavmanı: Soyulmuş orta boy sarımsağı bir bardak sütte yumuşayana kadar kaynatın. Et suyunu süzün, soğutun ve bir hafta boyunca geceleri küçük lavmanlar yapın.

Parazitler için halk ilaçları: kabak

Kabak çekirdeği uzun zamandır kıl kurdu ve yuvarlak kurtlara karşı etkili bir doğal tedavi olarak kendini kanıtlamıştır. Ayrıca vitaminler ve mikro elementler açısından zengindirler ve ayrıca gastrointestinal sistemin işleyişini iyileştirebilirler.

parazitlere karşı kabak

Kabak çekirdeği - parazitlere karşı kanıtlanmış bir çare

 • Kabak çekirdeği ezmesi: 100 gram tohumu temizleyin, doğrayın, bitkisel yağla (0, 5 su bardağı) karıştırın, gece boyunca demlenmeye bırakın. Sabah aç karnına yiyin ve akşam ertesi sabah için yeni bir porsiyon hazırlayın. Bu macunu 3 gün boyunca tüketmeniz gerekmektedir. 2 gün ara verin ve üç günlük kursu tekrarlayın.
 • Ballı kabak çekirdeği: 40 gram balkabağını öğütün, bir çay kaşığı balla karıştırın, posasını aç karnına yiyin. Bir saat sonra müshil iç. Böyle bir tedavinin seyri benzerdir - ilk 3 günden sonra iki günlük ara ile 6 gün.
 • Solucanlar için kabak çekirdeği kaynatma: Yarım kilo tohumu kabuğuyla birlikte kıyma makinesinde öğütün, su ekleyin (2: 1 oranında) ve su banyosunda kısık ateşte 2 saat kaynatın. Et suyunu süzün, yağ filmini yüzeyden çıkarın ve aç karnına - yarım saatten fazla küçük dozlarda içirin. İki saat sonra müshil alın.
 • Sığır tenyasından elde edilen kabak çekirdeği. Geleneksel tıp, kabak çekirdeği ve yaban mersini suyu karışımının bu durumda yardımcı olacağını iddia ediyor. Tedavinin arifesinde şifacılar daha fazla tuzlu yiyecek yemeyi tavsiye ediyor. Sabahları aç karnına soyulmuş ve ezilmiş kabak çekirdeğinden yaban mersini suyuyla karıştırılmış bir macun alın. İki saat yatakta yatın, ardından müshil içirin (hint yağı tavsiye edilir) ve biraz hareket edin. Parazit 3-4 saat içinde vücudu terk etmelidir.

Parazitler için halk ilaçları: otlar ve baharatlar

Solucan otu ve pelin gibi otlar ile karanfil ve kişniş gibi baharatlar, eski çağlardan beri helmintlerle mücadelede etkili olduklarını kanıtlamışlardır.Bitkisel infüzyonlar hamilelik sırasında kontrendikedir!

parazitlere karşı otlar ve baharatlar

Parazitlere karşı en iyi şifalı bitkiler pelin ve solucan otudur

 • İçinde solucan otu infüzyonu: 1 yemek kaşığı kurutulmuş solucan otu çiçek salkımına bir bardak kaynar su dökün. Bir saat demlenmesine izin verin, süzün, soğutun ve yemeklerden önce günde 3-4 defa 4 yemek kaşığı içirin.
 • Lavmanlar için solucan otu infüzyonu: Kuru çiçek salkımlarının üzerine kaynar su dökün (1 çay kaşığı bitki başına 0, 5 su bardağı su oranında). 3 saat demlenmesine izin verin. Süzün, su banyosunda +36 °C'ye ısıtın ve bir hafta boyunca geceleri küçük lavmanlar yapın.
 • Solucanlara bitkisel çözüm. Eşit miktarda solucan otu, papatya ve pelin kuru çiçek salkımına (hammadde çorba kaşığı başına bir bardak) kaynar su dökün. Soğuyana kadar bekletin ve aç karnına için: 3 gün boyunca sabah ve akşam birer bardak.
 • Parazitlere karşı pelin infüzyonu. 2 çay kaşığı ezilmiş pelin üzerine kaynar su (1, 5 bardak) dökün ve gece boyunca bir termos içinde bırakın. Acı kaynatmayı süzün ve yemeklerden önce için, bir buçuk saat boyunca üç doza bölün. İşlemi 2-3 hafta boyunca her sabah tekrarlayın.
 • Parazitler için karanfil. Kuru karanfilleri bir değirmende veya kahve değirmeninde öğütün, yemeklerden 10 dakika sonra 3 gün bekletin. İlk gün - her yemekten sonra 0, 5 gram. İkinci günde - 1 gram, üçüncü günde - 1, 5 gram. Daha sonra 6 gün daha 1, 5 gram alın. Karanfil yerine kişniş kullanabilirsiniz.

Tekrar enfeksiyon kapmaktan nasıl kaçınılır

Bir hastalığı önlemek, dedikleri gibi, onu tedavi etmekten daha kolaydır. Kıl kurdu, lamblia, yuvarlak kurt, ekinokok ve diğer istenmeyen "serbest yükleyicileri" almamak için birkaç basit kurala uymanız gerekir.

 • Yıkanmamış yiyeceklerden ve kirli sulardan kaçının. Ellerinizi (özellikle toprakla temas ettikten sonra) ve ayrıca sebze ve meyveleri daima yıkayın; Bilinmeyen kaynaklardan su içmeyin.
 • Yarı pişmiş (ve özellikle çiğ) et ve balık yemeyin. Domuz tenyası larvaları, trichinella ve diğer parazitleri içerebilirler, bu nedenle et ve balıkları daima iyice pişirin.
 • Evcil hayvanlarla (kedi ve köpek) temas ettikten sonra ellerinizi yıkayın. Evcil hayvanlar size dipilidia, toksoplazmoz ve diğer enfeksiyonları bulaştırabilir.
 • Tropikal ülkelere seyahat ederken el dezenfektanları ve antibakteriyel mendilleri stoklayın. Çıplak ayakla yürümeyin veya tanımadığınız tatlı su kütlelerinde yüzmeyin.