Solucanlar için halk ilaçları

solucanlardan solucan otu

Solucan hastalıkları çok yaygındır ve insanları, hayvanları ve bitkileri etkiler. Bu parazitlerin yaklaşık 250 türünün artık insan vücudunda yaşadığı bilinmektedir. En yaygın insan lezyonları kıl kurdu, yuvarlak solucan, tenyadır.

Solucanların tedavisi ve ortadan kaldırılması genellikle tıbbi olarak, insanlar için solucanlar için çeşitli ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilir. Ancak bazı durumlarda örneğin hamilelik sırasında solucan bulunursa kimyasalların kullanılması yasaktır. Bu gibi durumlarda, solucanlar için vücut halk tarifleri için alternatif, daha koruyucu kullanabilirsiniz.

Halk ilaçları ile solucanların nasıl kaldırılacağına dair birkaç etkili yöntemi düşünün.

Solucanlar için kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği ile solucanlarla nasıl başa çıkılacağına dair birkaç tarif var:

  1. Aç karnına üç yemek kaşığı kabak çekirdeği yiyin. İki saat sonra müshil için (bitkisel yağ kullanabilirsiniz). İşlem ertesi gün tekrar edilebilir.
  2. 7 gün boyunca sabah ve akşam yemeklerden çeyrek saat önce yarım bardak kabak çekirdeği yiyin.
  3. Kabak çekirdeği kaynatma: 500 gr soyulmamış öğütülmüş tohumları bir litre kaynamış su ile dökün ve 2 saat su banyosuna koyun. Daha sonra suyu soğutun, süzün ve bir saat boyunca küçük porsiyonlarda içirin.

Tüm tarifler için kabak çekirdeğinin ısıl işlem görmemiş, çiğ olması gerektiği unutulmamalıdır. Bu güvenli tarifler, insanlarda solucanları önlemek için de kullanılabilir. Solucanlar birkaç gün boyunca ortaya çıktığından, ikinci ve üçüncü günlerde kullanımlarından sonra temizleme lavmanlarının kullanılması tavsiye edilir. Bu, vücudun çürüme ürünlerinden zehirlenmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Solucanlar için sarımsak

Ayrıca solucanlar için iyi bir halk ilacıdır ve önleme için de kullanılabilir.

  1. 5 diş sarımsağı 200 ml sütte kapalı bir kapta kısık ateşte yaklaşık 15 dakika kaynatın, ardından kapağın altında soğuyana kadar demleyin. Bir hafta boyunca yemeklerden önce günde 4-5 kez 1 çay kaşığı ılık alın.
  2. Bir bardak süte taze sıkılmış sarımsak suyu (10-12 damla) ekleyin, 7 gün boyunca günde 4 kez çeyrek bardak alın.
  3. Sarımsaklı solucanlardan lavman. Hazırlamak için bir bardak kaynamış suya 5-10 gr sarımsaklı yulaf ezmesi ekleyin, birkaç saat demlenmeye bırakın. Yatmadan 1-2 saat önce lavman yapın. Tedavi süresi bir haftadır. Bu prosedürleri içerideki sarımsak alımı ile birleştirebilirsiniz.

Solucanlar için otlar

  1. Tansy, solucanlar için eski bir ilaçtır. Ancak bu bitkinin kontrendikasyonları vardır: Çocuklarda ve hamilelik sırasında solucanları kovmak için kullanamazsınız. Bir solucan otu infüzyonu hazırlamak için 1 yemek kaşığı bitki çiçeğini bir bardak kaynar su ile dökün ve kapağın altında 4 saat demlenmeye bırakın. Daha sonra süzün ve yemeklerden önce günde 4 kez 1 çorba kaşığı tüketin.
  2. solucanlar için kabak çekirdeği
  3. Pelin. Bu bitkinin yardımıyla yuvarlak kurtlar ve kıl kurtları temizlenebilir. Bir infüzyon hazırlamak gerekir: 500 ml kaynamış suya 1 çay kaşığı pelin dökün. Soğuduktan sonra süzün ve yemeklerden 30 dakika önce günde üç kez 2 yemek kaşığı alın. İnfüzyonun bal ile tatlandırılması tavsiye edilir.
  4. Solucanlara karşı bitkisel toplama. Karışımı hazırlamak için ihtiyacınız olacak: bir kaşık papatya, sarı centiyana kökü, solucan otu çiçekleri, 2 yemek kaşığı pelin ve 3 yemek kaşığı cehri. Tüm otları iyice karıştırın ve 1 yemek kaşığı karışımı 200 ml kaynar su ile bir termosta 8-10 saat demleyin. 3 gün boyunca sabahları aç karnına ve yatmadan önce alınız.

Solucanlar için halk ilaçları kullanırken, üremeleri için elverişsiz koşullar yaratmak için bir diyete uymak da önemlidir. Unlu mamülleri ve makarnaları, tahılları (karabuğday, pirinç, mısır hariç), tatlıları, yağlı yiyecekleri hariç tutmak gerekir. Az yağlı yoğurt, ekşi meyve içecekleri ve kompostolar, haşlanmış sebzeler kullanmak faydalıdır.